„Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!” (Pablopavo)
"To, co oni grają i śpiewają jest dla mnie dużo głębsze i więcej warte od tego, co robią gwiazdy lansowane przez wielkie koncerny płytowe. Dla nich muzyka jest wyłącznie towarem do sprzedania. Na Górze to coś więcej niż towar. To prawdziwy underground." (Litza - Luxtorpeda)
Aktualności: http://www.facebook.com/NaGorze
Zbiórka na samodzielne życie 2 muzyków grupy Na Górze, którzy opuścili DPS - wpłaty na konto:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”
89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem: 585/W - ROBERT WASIAK
1% podatku:
KRS Fundacji Słoneczko: 0000186434
W rubryce PIT "cel szczegółowy" należy wpisać:
SUBKONTO 585/W - ROBERT WASIAK
Możliwość rozliczenia e-PIT bezpośrednio na stronie fundacji:
http://fundacja-sloneczko.pl/
Info o zespole:
Na Górze, to zespół, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale to nie jest zespół stworzony dla terapii - chyba, że mówimy o terapii dla publiczności...
Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. "średniej" wynika, że są ekipą "półsprawną".
To, co gra Na Górze niektórzy określają jako free rock, inni jako punk and roll, czy neo punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie "piosenkowy punk".
Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność) oraz występ w 2018 roku na festiwalu Pol'and'Rock.
W 2008 roku dwóch muzyków przeszło z Na Górze do zespołu Strachy Na Lachy. Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo… Na jej płytach wystąpili m.in.: Czesław Mozil, Kayah, Renata Przemyk, Grabaż, Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia).
W 2016 roku grupa otrzymała na okres roku Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka.
O zespole powstało kilka reportaży oraz godzinny film dokumentalny nakręcony przez TVN pt. „Na Górze Tyrryry”, który zdobył kilka nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach.
Teledysk z ujęciami z filmu: https://www.youtube.com/watch?v=v34PIEVoOM4
Zwiastun nr 1: https://www.youtube.com/watch?v=D8kjZZrBe0A
Zwiastun nr 2: https://www.youtube.com/watch?v=MVC2xuMpT8s
W 2019 roku zespół wystąpił w programie "Mam Talent!" docierając do półfinału i robiąc ogromne zamieszanie wśród organizatorów. Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, stwierdził: "Oni rozwalają nasz system!".
Nieprzypadkowo siódma płyta zespołu nosi tytuł „Rewolucja”… Grupa powstała w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie, gdzie do 2020 roku mieszkało dwóch jej członków. Dzięki staraniom kolegów z zespołu, opuścili oni DPS i mają samodzielne mieszkanie w Pile – mieście, które jest obecnie bazą grupy. Dzięki temu, zespół może wreszcie działać niezależnie.
Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 604 374 108
Płyty:
- Kolorowomowa (1997) – kaseta wydana niezależnie przez grupę Na Górze;
- Rre generacja (2001) – płyta wydana przez Roberta Lizę Friedricha;
- Satysfakcja (2003) – płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki dofinansowaniu z funduszy Programu Młodzież);
- Samotność (2014) – płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki społecznościowemu finansowaniu poprzez serwis Wspieramkulture.pl);
- Nie ma dwóch światów (2015) - 6 utworów do fragm. wierszy Jana Twardowskiego - płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury i Samorządu Województwa Wielkopolskiego);
- Mieszanka wybuchowa (2016) - płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki środkom własnym i społecznościowemu finansowaniu);
- Szczerość (2018) - płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki środkom własnym i społecznościowemu finansowaniu);
- Rewolucja (2021) - płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki środkom własnym i społecznościowemu finansowaniu).
Skład:
- Adam Kwiatkowski - wokal
- Krzysztof Nowicki - klawisze
- Wojciech Retz - gitara, wokal
- Robert Wasiak - perkusja
- Jacek Wiczyński - bas