Nasze Święta

Nasze własne święta


Zamiast ciągle czekać na tradycyjne święta, postanowiliśmy robić własne, letnie święta. Obywają się na nich koncerty, happeningi, spektakle, jazdy na karuzelach, loty balonem, wspólne malowanie olbrzymich płócien... Jednak zawsze najważniejsze jest SPOTKANIE.

Organizujemy je w ramach współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Jego mieszkańcy bawią się i tworzą wspólnie z gośćmi, którzy przychodzą, przyjeżdżają tu z różnych miejsc – z okolic, a także z dalszych rejonów kraju i zagranicy. Razem tworzymy i bawimy się na normalnych, partnerskich zasadach. Bez ideologii „imprez integracyjnych”, które bywają bardziej niepełnosprawne niż osoby na nie spędzane... Bez „gości specjalnych”, którzy przyjeżdżają otoczyć niektórych „specjalną troską”. Wszystkie Święta są po to, aby pojawił się prosty, szczery kontakt pomiędzy wszystkimi ludźmi – różnymi, na szczęście, jak wszyscy ludzie.

Święta polegają na różnorodnych działaniach artystycznych. Ci, którzy mają na to ochotę, wspólnie malują ogromne obrazy, uczestniczą w koncertach i przedstawieniach granych przez zaproszone grupy oraz sami tworzą spektakl i muzykę. Na imprezach pojawiają się karuzele, balon podróżny, dmuchany zamek, latawce-olbrzymy... Można bawić się z klaunami, uczestniczyć w widowisku teatralno – muzycznym ze sztucznymi ogniami.

Nasze doświadczenia wskazują, iż twórcza zabawa jest jedną z najlepszych form wzajemnego poznania się ludzi i partnerskiego bycia razem, bez względu na poziom ich intelektu, miejsce zamieszkania, sprawność fizyczną.

Spotkania oparte na wspólnym tworzeniu są niezwykle skuteczne w kształtowaniu postaw otwartości, akceptacji i tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Niejednokrotnie obserwowaliśmy, że malowanie, muzykowanie i praca nad widowiskiem teatralnym bardzo prędko zaciera formalne różnice pomiędzy ludźmi, stając się najczęściej początkiem równoprawnych, spontanicznych kontaktów, przeradzających się często w kontynuowane przez lata przyjaźnie.

Każde święto związane jest z jakąś historią. Święto Jedności z Krasnoludkami, Święto Oswajania Smoka, Święto Spotkania z Wilkiem, Święto Ukrytego… te nazwy bardzo wyraźnie nawiązują do potrzeby znalezienia płaszczyzn porozumienia i spotkania się społeczności żyjących osobno… Przecież chyba wszyscy pragniemy zrozumieć swoje i innych problemy, żeby się ich więcej nie bać… Dlaczego więc ciągle mieszkańcy Domów takich jak ten w Rzadkowie, traktowani są przez społeczeństwo jak krasnoludki? Nie wiadomo, czy one istnieją, czy nie... Może lepiej, żeby ich nie było...

Święta są dla wszystkich, a najlepszym tego wyrazem jest wspólnie przygotowywany podczas Święta happening, który w ostatnim dniu imprezy prezentujemy na terenach pomiędzy Domem Pomocy Społecznej a wsią (DPS położony jest w izolacji, wśród pól, kilometr od najbliższych gospodarstw wiejskich i poprzez tego typu działania próbujemy tę „społeczną odległość” zmniejszać).

Co konkretnie m.in. robiliśmy? W trakcie Święta Jedności z Krasnoludkami (1995) odbyło się przejście z Domu do wsi z namalowanym w trakcie imprezy sześćdziesięciometrową tkaniną (była później wykorzystywana jako część scenografii spektakli teatru Na Górze). Na Święcie Oswajania Smoka (1999) skonstruowaliśmy smoka z gąbki, drutu i tkanin, a następnie przeszliśmy z nim w korowodzie. W trakcie Święta Ocalenia Piotrusia Pana (już nie pamiętamy który to był rok…) wykonaliśmy olbrzymi labirynt z tkanin rozpiętych pomiędzy drzewami i słupami, a w różnych jego częściach graliśmy angażujące przechodniów etiudy teatralne, dawaliśmy im zadania do wykonania (każdy z widzów musiał przejść przez labirynt osobno i jeśli tylko chciał, w jego środku, robił niesamowite rzeczy) – wszyscy do dziś barwnie wspominają tę akcję artystyczną! Było też Święto Pięciu Stron Świata, poprzedzone workcamp’em – wolontariusze z Japonii, USA, Niemiec, Belgii, Słowenii, Czech i Polski pracowali nad międzykulturowym happeningiem.

O co nam (i, mamy nadzieję, także Wam) zatem chodzi…?

Spotykajmy się ze sobą. Tak po prostu.

Z zaproszeń na Święta:
- ze Święta Pięciu Stron Świata:
„Wszystkim się wydaje,
że świat ma cztery strony…
A przecież jest jeszcze jedna…
Dzięki niej szukamy,
dzięki niej wracamy…”
(Koziołek Matołek)

- ze Święta Spotkania z Wilkiem:
„Czasami jestem
łagodną owieczką
lecz innym razem…”
(cz. Kapturek)


- ze Święta Ukrytego:
„To Co ukryte Jest
Twą największą wartością
To
Co ukryte
Jest
Twoją prawdziwą twarzą
Szukaj
Ukrytego w sobie”

ŚWIĘTO  
WRAŻLIWOŚCI  
piątek, 29 sierpnia 2008 od godz. 16:00
Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie
- wariackie jazdy Jeep’ami
- wspinaczki linowe na drzewa
- bębniarze z Djembe Planet
- śpiewy i tańce przy ognisku z Kapelą z Kociny
- odwiedziny szalonych motocyklistów
- uśmiech klauna
- premiera publikacji „Na Górze” na temat regionu Rzadkowa
- wystawa plakatów wykonanych przez młodzież z okolicy
- makaron, ryż i kasza nie do jedzenia, lecz do tworzenia
- tatuaże na miesiąc
- dzikie skakanie na powietrznym zamku
- szczęśliwa loteria
- radosne zabawy sportowe
- celne strzelanie z wiatrówki

Możliwość dojazdu publiczności z Chodzieży do Rzadkowa bezpłatnym autobusem Urzędu Gminy w Chodzieży – godz. 16:00 z parkingu przy „nowym” kościele.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Na Górze, Stowarzyszenie w Rzadkowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie
Finansowanie: Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki